Systemy zbioru traw
Prasowanie i owijanie bel
System nr 1, 2, 3, 4
Praso-owijarka non-stop Kverneland FastBale

Kverneland FastBale to pierwsza na świecie praso-owijarka stałokomorowa, umożliwiającej prasowanie balotów bez zatrzymywania się na owijanie siatką. Innowacyjna konstrukcja maszyny składa się z dwóch komór prasowania połączonych szeregowo.

  • Pierwsza sekcja maszyny to komora pełniąca funkcję komory wstępnej, prasuje ona bele o wielkości dwóch/trzecich rozmiaru beli końcowej. Zaraz po tym jak tylko komora wstępna się wypełni i osiągnięta zostanie odpowiednia gęstość beli, zostanie ona przeniesiona do komory głównej gdzie prasowanie będzie mogło być kontynuowane.
  • Komora wstępna otwiera się i wstępnie uformowana bela przesuwa się do komory głównej, gdzie może być dalej prasowana do wielkości 1,25m.
  • Natychmiast po zakończeniu prasowania beli końcowej, przepływ materiału jest ponownie przełączony do komory wstępnej, w celu umożliwienia dalszego belowania, nie zatrzymując się. W tym czasie następuje owijanie skończonej beli siatką i przekazanie jej na stół owijarki.

Cały proces wykonywany jest w nieprzerwalnym cyklu. W celu zapewnienia szybkiego i sprawnego transferu beli, zespół inżynierów zaprojektował ramę owijarki zamontowaną na równoległoboku. Daje to owijarce możliwość obniżenia się na czas wyładunku beli z komory głównej. Rozwiązanie takie sprawia, że nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych systemów przenoszenia beli na część owijającą. Następnie stół do owijania podnosi się, aby umożliwić prześwit pozwalający ramionom satelitarnym owijać belę. Nawiązując do dotychczasowych mechanizmów owijania, nowa FastBale z dwoma ramionami owijającymi, które pracują w płaszczyźnie pionowej zapoczątkowuje nowe spojrzenie na sposób owijania. Po zakończeniu owijania stół pochyla się delikatnie do tyłu odstawiając belę na grunt. Pomysłowa konstrukcja nowej praso-owijarki FastBale sprawia, że posiada ona niezwykle kompaktowe wymiary, bowiem jest ona krótsza niż jakakolwiek inna praso-owijarka na rynku.